Al’ sam zapela za te samose!
U zadnje vrijeme otkrila sam čari kora za pite pa sam tako s njima pripremala spanakopitu i samose s narančastim batatom (batatuše, jel..).
Samose (što ja zovem sve ono što je umotano u kore na ovaj način) se mogu puniti s čime god želite – šareno povrće koje je ostalo u fridžu i koje se neda iskombinirati, ostaci mesa ili ribe, grahorice i slično. Ja sam ih ovog puta odlučila puniti s bundevom i graškom i dooobro začini s mješavinom začina za curry.

CURRY MJEŠAVINA ZAČINA
Mješavina za curry je jako širok pojam jer ona često uključuje cijelu paletu različitih začina, od korijandera i koromača, preko kurkume pa sve do pikantnih začina poput đumbira ili čili papričica. Mateja je napisala odličan post o curry začinima pa svakako savjetujem da bacite oko.
Ja svoju mješavinu za curry najčešće uzmem u Harissi jer ima stvarno veliki izbor, a i začini su mi jako fini (#NotSponsored 😊). Kada radim klasični curry na žlicu najčešće dodajem Curry Madras jer mi ima taj neki slatkasti, cimetasti okus, a za samose najčešće koristim Curry Thai jer je ljući (iako ja dodam još malo čili papričica ekstra). Taj okus i aroma koju daje mješavina curry začina je jako individualna stvar i najbolje bi bilo da nađete neki koji vama odgovara. Ja, na primjer, izbjegavam one s kimom jer mi on kao začin nikako ne odgovara i uvijek mi nadjača sve ostale okuse.
Osim toga, nešto što apsolutno obožavam je Thai red curry pastu – dodam žličicu uz ostale začine na tavu i bude mi… Mamma miaaa!
KAKO PRAVILNO SMOTATI SAMOSU…?
Drugo što sam naučila na ovom mom dugom „Curry Samosa“ putovanju je da se držim kora od pšeničnog brašna. Čvršćih kora od pšeničnog brašna! Ja najčešće samose motam u integralne kore od pšeničnog brašna. Probala sam jedanput sa heljdinim korama (iako je unutra bilo samo 10% heljdinog brašna) pa su se raspadale umjesto da su se motale. Osim toga, probala sam s mekanijim korama (jer nisu sve kupovne iste!) i jako se teško drži “džepić” u ruci dok se puni. Ako netko ima neku pametnu za dodati na tu temu, svakako mi pišite. 😊
I… least but not the last – motanje samosa.
Mislim da bi motanje samosa najbolje usporedila s motanjem plastičnih vrećica kada ih želite spremiti. Pripremila sam jedan stop motion da vam pokažem kako se motaju, ali moj blog nije dovoljno premium da bi to mogla podijeliti tu stoga vam puštam link na objavu na instagramu gdje je taj divan stop motion. Moj prvi divan stop motion.
Možemo krenuti s motanjem?

CURRY SAMOSE SA BUNDEVOM I GRAŠKOM
– za 10 samosa –
1 veći poriluk
2 srednja režnja češnjaka
2 srednja krumpira (300 g)
3 srednje mrkve (200 g)
½ manje bundeve (300 g narezane)
1 mala konzerva graška (160 g)
2 žličice mješavine curry začina po želji
1 komadić đumbira (cca 1 cm)
malo čilija (po želji)
1 žličica kikiriki maslaca
300 g (7 listova) kora za pitu
vode za podlijevanje (po potrebi)
50 mL mlijeka
50 mL maslinovog ulja + ulje za dinstanje
sol i papar
sezamove sjemenke

- Očistite poriluk i češnjak te ih narežite na sitnije. Naribajte đumbir na sitni ribež. Ogulite krumpir, bundevu i mrkvu te ih narežite na kockice veličine dva zrna graška.
- U duboku tavu ili plići lonac dodajte dva „kruga“ maslinovog ulja te na to dodajte 2 žličice mješavine curry začina, đumbir i čili papričice po želji. Tavu stavite na laganu vatru i uz miješanje pustite da arome prijeđu u ulje.
- Nakon par minuta dodajte poriluk i češnjak uz prstohvat soli te dinstajte uz povremeno miješanje dok lagano ne povenu. Po potrebi dodajte malo vode. Pazite da vam ne izgori!
- Poriluku i češnjaku dodajte krumpir, bundevu i mrkvu te sve skupa dinstajte 10-15 minuta. Po potrebi dodajte malo po malo vode kako bi krumpir otpustio škrob i punjenje postalo kremastije (podlijevajte kao što podlijevate rižoto). Nakon 10-ak minuta dodajte konzervu graška.
- Posolite i popaprite po želji, po želji dodaje još malo curry začina te dinstajte još 10-ak minuta. Sastojci se trebaju termički obraditi, ali ne smiju postati gnjecavi. Kada primijetite da krumpir počinje otpuštati škrob (postaje “kremasto”), dodajte žličicu kikiriki maslaca otopljenog u malo tople vode, dobro umiješajte i ugasite vatru. Pustite da se punjenje ohladi.
- U čaši pomiješajte mlijeko i ulje u jednakim omjerima. S time ćete mazati kore. Dvije tekućine se neće miješati, ali to nema veze, svaki puta prije nego namažete koru „promiješajte“ malo kistićem.
- Zagrijte pećnicu na 180°C.
- Uzmite prvu koru, kistićem ju namažite mješavinom ulja i mlijeka, preklopite ju na pola te odrežite 1/3 kore po dužini. Tu 1/3 natrgajte i ubacite u punjenje, od ostalih 2/3 ćete namotati jednu samosu. To radim jer mi od 300-gramskog paketa ostane na kraju jedna kora pa da i nju iskoristim. 😉
- Ako ste pogledali stop motion vidjet ćete kako ja motam samose. Preostalu koru presložite tri puta na način kao što slažete vrećice, „džepić“ napunite s 3 pune žlice mješavine te namotajte samosu do kraja na isti način kao što ste došli do „džepića“. Položite ju na pleh na koji ste stavili papir za pečenje, premažite mješavinom ulja i mlijeka te pospite sezamovim sjemenkama.
- Uzmite sljedeću koru, premažite ju mješavinom ulja i mlijeka te na nju stavite novu koru. Okrenite kraću stranu kora prema sebi te ih po dužini narežite na tri jednaka dijela – od svakog dijela dobit ćete jednu samosu koju motate i punite na isti način kao i onu prvu.
- Na isti način napunite i zamotajte sve ostale kore, premažite mješavinom ulja i mlijeka, pospite sezamovim sjemenkama te pecite 30-ak minuta, odnosno dok ne dobiju lijepu narančastu boju.

Za one koji žele znati više…
- Postoji mogućnost da vam neće sve samose stati na jedan pleh (meni se uvijek nađe jedna koja ne stane). One koje ne stanu složite na drugi pleh te, ako imate mogućnosti, stavite ih skupa peći. Ako dugo stoje na zraku postoji mogućnost da se posuše.
- Kupite pakiranje kora od 300 g, to će vam biti taman za ovaj recept. U slučaju da kupite veće pakiranje, preostale kore vratite u omot i dobro ih zalijepite te ih iskoristite u što kraćem roku. Kore se na zraku jako brzo suše pa bi mogle postati neupotrebljive.
- Isto vrijedi i s korama dok motate samose – one kore koje ne koristite u tom trenutku ili vratite u pakiranje ili prekrijte vlažnom krpom.
- Kada radite samose ubacite uvijek jedan krumpir! Za vrijeme termičke obrade on otpušta škrob pa smjesa za punjenje ne bude suha već kremasta.
- Punjenje nemojte termički obraditi do kraja. Samose će se još peći u pećnici pa da kasnije punjenje ne ispadne pire.

I sada lijepo dvije samose na tanjur, pivce za živce u čašu i spremni smo za novi radni tjedan!
Siiiiii juuuu!

Njamiiiii….ovo izgleda preukusno! jedva čekam probati! 🙂
Sviđa mi seSviđa mi se
probajte, probajte! 🙂 meni čim ostane povrća koje ne mogu ukomponirati ni u što, ja punim i motam kore.. 😉
Sviđa mi seLiked by 1 person