Razmišljala sam o tome da u naslov napišem „krumpiruša“. Ili… Ne, ne! Umjesto krumpiruše da ih nazovem batatuše. Kako god okrenuli radi se o trokutićima od hrskavih kora punjenih paprenim narančastim batatom i krumpirom. Sada vam je jasno otkuda dvojba u vezi imena. Odlučila sam se na kraju „samose“ jer su motane tako kako jesu.
Nego… Otkud cijela ova ideja da umjesto klasične krumpiruše radim kore punjene batatom?

Znate one recepte koje vaša mama radi najbolje na svijetu i nitko ne radi bolje od nje..? Kod moje majke su to njoki, palačinke, tiramisu i krumpiruša (redoslijed nabrajanja jela je naravno slučajan). I onda nastane problem kada netko pripremi nešto od gore navedenog jer… Nitko ne radi njoke, palačinke, tiramisu i krumpirušu kao moja mama. I tako sam se ja razmazila… Hvala majko!
U izradi njokića nisam loša, palačinke mi niti jednom u životu nisu ispale jestive i od toga odustajem (a osoba sam koja je jako, jako uporna), tiramisu još nisam ni započela pa je krumpiruša prva došla na red. Naravno, ne bi ja bila ja da ne izmijenim malo njezin recept pa sam tako dio krumpira zamijenila s batatom.
Priča o batatu
Neko vrijeme je batat bio hit, pričalo se da je on „zdravija“ verzija krumpira. Pa da uvedem malo jasnoće u tu tvrdnju.
Prvo, sve su namirnice zdrave ako su mikrobiološki ispravne i ako nisu toksične. Drugo, nepravilno je reći da je neka namirnica zdrava ili nezdrava, možemo eventualno reći da je neka vrsta prehrane zdrava ili nije. Iako je i to relativan pojam.
Dakle… Batat ili krumpir?
Iako batat i krumpir spadaju u dvije skroz drugačije porodice gomoljastog povrća, po svojoj hranjivoj vrijednosti su jako slični. Oba „gomolja“ su ugljikohidratne namirnice bogate škrobom, a „meso“ im može biti različite boje: krumpir je uglavnom bijeli, dok se batat može naći u narančastoj, ljubičastoj i bijeloj boji.
Glavne razlike između krumpira i batata su sljedeće:
- Iako imaju jako sličnu kalorijsku vrijednost i sličnu količinu ugljikohidrata, krumpir ima malo više škroba, dok batat ima nešto malo više jednostavnih šećera.
- Krumpir je nešto bogatiji izvor željeza, kalija i folne kiseline.
- Iz same boje narančastog batata dalo bi se zaključiti da je on bogat beta-karotenom koji mu daje tu karakterističnu narančastu boju. Beta-karoten je biljni pigment, provitamin vitamina A što znači da se on u našem organizmu metabolizira u vitamin A koji je sudjeluje u održavanju zdravlja naših očiju, kože i sluznice. Pošto su beta karoten i vitamin A topivi u masnoćama, batat je pametno poslužiti ili ga termički obraditi uz malo ulja.
Puštam vam tablični prikaz razlika u hranjivim vrijednostima sirovog narančastog batata i krumpira. One hranjive tvari koje nisu navedene znači da kod njih nema neke značajne razlike.


Dakle… Batat ili krumpir?
I batat i krumpir imaju svoje pozitivne strane pa bi ja izbor prepustila osobnim željama. Ono na što bi skrenula pozornost je svakako način termičke obrade o kojoj na kraju ovisi hranjiva vrijednost obroka.
Tako da sam ja lijepo u svoje samose stavila i narančasti batat i krumpir!

Samose s narančastim batatom
-10 komada-
500 g (2 manja komada) narančastog batata
500 g (2 veća komada) krumpira
200 g (2 srednje glavice) luka
2 žlice kiselog vrhnja
300 g (7 listova) kora za pitu
vode po potrebi (cca 100 mL)
50 mL mlijeka
50 mL maslinovog ulja + ulje za dinstanje
sol i papar
sezam (po želji)
- Očistite luk te ga narežite na sitnije.
- U duboku tavu ili plići lonac na srednje laganoj vatri dinstajte luk na maslinovom ulju uz dodatak prstohvata soli. Luk dinstajte uz povremeno miješanje dok ne dobije lagano smeđu boju i ne povene. Po potrebi dodajte malo vode.
- U međuvremenu ogulite krumpir i batat te ih narežite na jednake kockice veličine lješnjaka (njega sam prvog vidjela na polici pa eto usporedbe).
- Luku dodajte krumpir i batat te sve skupa dinstajte 10-15 minuta. Po potrebi dodajte malo po malo vode kako bi krumpir i batat otpustili svoj škrob i punjenje postalo kremastije – podlijevajte kao što podlijevate rižoto, malo po malo.
- Posolite i popaprite po želji – ja volim pošteno popapriti! Ipak, to je neka vrsta krumpiruše. Neka vrsta, rekoh…
- Krumpir i batat se trebaju termički obraditi, ali ne smiju postati gnjecavi. Kada primijetite da počinju otpuštati škrob (postaje “kremasto”), dodajte dvije žlice kiselog vrhnja, dobro umiješajte i ugasite vatru. Pustite da se punjenje ohladi.
- U čaši pomiješajte mlijeko i ulje u jednakim omjerima. S time ćete premazati kore. Dvije tekućine se neće miješati, ali to nema veze, svaki puta prije nego namažete koru „promiješajte“ malo kistićem.
- Zagrijte pećnicu na 180°C.
- Uzmite jednu koru, premažite ju mješavinom ulja i mlijeka te na nju stavite drugu koru. Okrenite kraću stranu kora prema sebi te ih okomito narežite na tri jednaka dijela – od svakog dijela dobit ćete jednu samosu.
- Koru presložite tri puta na način kao što slažete vrećice (if you know what I mean). Puštam vam ispod recepta slikoviti prikaz – nadam se da je razumljivo.
- „Džepić“ napunite s 3 pune žlice mješavine krumpir/batat te namotajte samosu do kraja na isti način kao što ste došli do „džepića“. Ja samose volim pošteno napuniti. Na isti način napunite sve ostale kore. Na kraju će vam ostati jedna kora od koje će vam ispasti jedna malo veća samosa – koru ćete narezati po dužini na pola i preklopiti, onda motati i puniti.
- Pleh obložite papirom za pečenje te na njega složite samose. Neće vam svih 10 samosa stati na jedan pleh pa ja ostale složim na drugi. Preporučam da ih stavite sve odmah peći jer se kore jako brzo suše – vidjet ćete. 😊
- Premažite samose sa mješavinom ulja i mlijeka, po želji pospite sezamovim sjemenkama i pecite 30-ak minuta.
I to je to!
Motanje će biti zabavno prvi puta, ali kada uđete u štos ići će to tik tak!
A kako smotati? Evo slikovitog prikaza. Nadam se da će pomoći.



DODATNI SAVJETI:
- Krumpir i batat gulite gulilicom umjesto nožićem. Na taj ćete način baciti manje kore.
- Krumpir i batat nemojte izdinstati “do kraja”. Samose će se još peći u pećnici pa da vam na kraju punjenje ne ispadne pire.
- U punjenju je narančasti batat što znači da je punjenje malo slađe. Slobodno ga pinkicu više posolite.
- Ako ne volite slatko punjenje smanjite količinu batata i dodajte malo više krumpira. I obrnuto – ako volite slađe slobodno dodajte malo više batata, ali smanjite količinu krumpira.
- Kupite pakiranje kora od 300 g, to će vam biti taman za ovaj recept. U slučaju da kupite veće pakiranje, preostale kore vratite u omot i dobro ih zatvorite (ja najčešće pakiranje zalijepim ljepljivom trakom). Kore se na zraku jako brzo suše pa bi mogle postati neupotrebljive. Preostale kore svakako iskoristite u što kraćem roku.


Kore krumpira i batata možete iskoristiti za izradu chipsa, a ljuske od luka za povrtni temeljac! Pravi #LowFoodWaste! Ako vas zanima kako, puštam vam link za Matejinu i moju malu knjižicu „Jedem pametno, kuham odgovorno“. Tamo ima puuuuno sličnih trikova!
Jedem pametno, kuham odgovorno
I naravno, ako vam ostane koja samosa, ponesite ju sa sobom na posao za marendu! Dodajte ih neku salatu ili ukiseljeno povrće, jednu voćku i šalicu jogurta… Meni je to veliko veselje sutradan!

Siiii juuu!

Izvor informacija: