Srce radi bum bum bum! ❤
Razmišljam kako započeti ovaj post jer sam prepuna emocija pa je u glavi štrahaus. Možda najbolje da s ovom divnom pričom krenem ispočetka…
Moja draga Mateja s Food & Mood bloga me nazvala jedan dan pred kraj proljeća i rekla da ima jednu odličnu ideju i da bi voljela da i ja sudjelujem. Ako ste listali njezin blog, znat ćete da sam bez razmišljanja rekla da. Razmišljala sam ja o toj ideji još prošlog ljeta, ali mi je očito trebao netko da me malo pogura.. I tu je počela naša višemjesečna avantura!

Ako me pratite neko vrijeme primijetit ćete da puno pričam o lokalnoj i sezonskoj hrani, razmišljam o tome otkuda moja hrana dolazi, koliki je put prešla i koliko je nutritivno bogata. Današnja svjetska povezanost omogućila nam je da cijelu godinu imamo namirnice koje poželimo, pa čak i one koje ne rastu u našem podneblju i one koje u tom trenutku nisu u sezoni. Također, zbog ubrzanog razvoja i povećanja populacije, veća je potreba za proizvodnjom hrane, a s njom se i otpad od iste.
Zašto je važno pričati o otpadu od hrane?
Ja sam ostala paf kada sam saznala da svake godine pojedinac u Hrvatskoj baci oko 75 kg hrane (Ilakovac i sur., 2019). 75 kg hrane! Istina je, u ovu brojku upada, osim jestivog dijela, i onaj koji nemamo naviku jesti poput ljuske luka ili kore krumpira. Svejedno, 75 kg mi se čini baš puno..
Na gubitke za vrijeme proizvodnje, transporta i skladištenja ćemo teško utjecati, ali zato možemo utjecati na to kako ćemo se ophoditi prema namirnicama i hrani od trenutka kada one dospiju u naše ruke jer čak 53% od ukupnog otpada od hrane stvaramo mi potrošači, kao zadnji dio lanca.
Ne znam ako se sjećate, ali prije par mjeseci postavila sam vam par pitanja vezana uz otpad od hrane i rezultati su bili sljedeći:


Kada se to sve zbroji najčešći razlozi zbog kojih dolazi do odbacivanja hrane su sljedeći: hrana se pokvari ili joj istekne rok trajanja ili skuhamo preveliku količinu pa ne znamo što napraviti s ostacima. Najčešće bacamo voće i povrće, mliječne proizvode i kruh pa idem s pretpostavkom da se to događa zato što se preračunamo i kupimo velike količine svježe hrane koju na kraju ne pojedemo.
S tim idejama smo Mateja i ja početkom ljeta počele pripremati jedan maleni priručnik/knjižicu/kuharicu koja će svima nama pomoći da smanjimo otpad od hrane. Ideja je bila s jedne strane ubaciti savjete koji će biti praktični kako bi smanjili prekomjernu kupovinu, a samim time i propadanje hrane, a sa druge strane recepte čiji će glavni sastojci biti ostaci od jela. Mislile smo sve to spakirati u jedan maleni PDF i podijeliti to u nekom malenom kutku interneta. Kako su dani prolazili, imale smo sve više i više ideja koje bi mogle ukomponirati u našu knjižicu pa se taj naš maleni PDF pretvorio u pravog, pravcatog, velikog bucu!
Išle smo na ideju da vas provedemo cijeli putem: od planiranja kupovine, preko kupovine same, što s namirnicama kada dođete doma, kako pripremati obroke, kako konzervirati hranu koja ostane i što napraviti s ostacima. Uz naravno puuunooo finih recepata!
Pa da ne duljim dalje… Puštam vam link kako bi počeli listati našeg bucu! No, kliknite za preuzimanje.. 😉


Nemojte se prepasti što je težak, išle smo s idejom da će možda netko htjeti isprintati PDF pa nam je bilo bitno da kvaliteta fotki bude dobra.
Ako se odlučite printati evo vam samo dva savjeta:
- Ideja je da se printa u A5 formatu. Sve će se lijepo vidjeti, ne brinite.
- Naslovu stranicu printajte posebno, a onda vam 2. i 3. strana idu zajedno (2. je lijeva, 3. je desna strana na papiru), 4. i 5. zajedno i tako dalje. Bitno je da ste tako printa jer se neke priče protežu na dvije stranice pa da vam budu lijepo složene lijeva i desna (excuse moi na mom OCD-u 😊, oprostit ćete mi).
Što vam drugo mogu reći nego veliko hvala što ste kliknuli i što sudjelujete u ovoj maloj priči koju smo Mateja i ja stvorile. Nadam se da će vam se svidjeti i da ćete „pokupiti“ neke savjete. Jer, svijet mijenjamo malim promjenama, a one dolaze od nas samih.

Naša mašta i želje nemaju kraja, a i mislimo da je ovo važna tema o kojoj želimo pričati i dijeliti savjete, recepte i iskustva pa bi voljele, možda, jednog dana ovaj priručnik proširiti s još savjeta i finih recepata u jedno tiskano izdanje! Ideja je još puuuunooo, čuvamo ih sve na jednom posebnom mjestu. I sanjamo…
Hvala Kefirku, Pčelarko omotima i Wecku što su naši mali partneri u ovom projektu.
I najviše hvala tebi Mateja što si trpila sve moje ludosti ove mjesece, i moje ravnanje, i sve moje desne i lijeve strane, i moje „ne bullete“ i višesatne razgovore preko mobitela. I sva sreća meni na tvojim predivnim fotkama i lijepom „ne razgovornom“ hrvatskom! ❤
Šaljem vam zagrljaje!

Predobra ideja, super recepti, korisne informacije, a spisak za shopping je več isprintan i ide samnom u Lidl jutros ❤ Hvala vam
Sviđa mi seSviđa mi se
hvala ti puno puno još jednom! baš mi je drago čuti da će biti od pomoći.. ❤
Sviđa mi seSviđa mi se
Krenula sam u potragu za linkom gdje mogu naručiti priručnik i naći cijenu, dakle BESPLATNO me educirate i nesebično savjetujete? Pa što reći-hvala što postojite , jer upravo želim kuhati odgovorno jer je to moja “misija” majke koja je odgovorna što moje dijete jede.
Usrećili ste me ..ajme..ne mogu opisati 💗Hvala
Sviđa mi seSviđa mi se
ajme Sanja skroz ste me raznježila! tako mi je drago de će priručnik biti od pomoći i taaakoo mi je drago čuti da vam je ova tema bitna, ili kako vi kažete, vaša misija.. hvala vam što ju čitate i što ćete primijeniti savjete iz nje.. you made my day!
Sviđa mi seSviđa mi se