Da vidimo rukice gore, koliko vas je ovdje koji volite isprobati nešto novo? Možda čak i neku daleku kuhinju koja vam nije poznata…? Ja volim! Uvijek! Čak si mislim da bi na neka mjesta otputovala samo da isprobavm njihovu lokalnu kuhinju. To je ockej, jel da?

Uglavnom.. Meksički sam diplomirala – spremim jestivo jelo sa jednim zatvorenim okom bez da napravim puno nereda. Kada ga je prvi puta moj dida jeo dao mi je -5 za njega. Pitam ja njega „Zašto?“, a on će meni „Dobila si minus jer je toliko dobro da bi htjeo još jesti, a ne mogu više. Moraš malo manje dobro napraviti, da mi ne bude toliko žao što ne mogu više“. Hvala ti dida, uvijek si moj fan no.1! 😀
Onda kada sam riješila taj meksički (barem njegovu osnovu) prebacila sam se na orijentalno, na wok. Jela sam ga vani više puta, ali kada bi ga radila doma jednostavno nije imao onaj „šugo“ kakav ima wok koji pojedem negdje vani. I ooondaaaa.. Onda sam prolistala Matejkinu kuharicu! Tamo sam našla recept za jedan stir fry i, što je još najbitnije od svega, našla sam recept za „šugo“. Napokon!

Što je u biti stir fry?
Stir fry, kako i samo ime kaže – mješaj prži, je kineska tehnika kuhanja u kojoj se sastojci prže u woku na maloj količini vrlo vrućeg ulja uz miješanje. Na jednoj od Delimano radionica na kojima sam bila, Sandra s bloga O slanom i slatkom naučila nas je da neke začine, pogotovo te orjentalne, a pogoootovoo one ljute stavimo odmah na ulje prije svih drugih sastojaka. Naravno da je moj znanstveni pristup odmah prebacio na logiku – kapsaicin (spoj u papričicama koji daje ljutinu našoj hrani) topiv je u ulju pa je logično da će se njegove arome (čitaj: i jačina!) bolje otpustiti u toplom ulju nego kasnije u woku punom povrća, što znači i punom vode. Tako logično, a ne bi mi palo na pamet!
Izbalasirajmo obrok..
Općenito, kada razmišljam o svom ručku uvijek se nekako trudim da mi velika većina tanjura bude prekrivena povrćem; bilo to kuhano, pečeno, pirjano ili sirovo povrće. Kao da je ono glavno jelo, a sve pored njega prilog. I onda dodam jednu komponentu ugljikohidratne hrane (pašta, riža, palenta, bulgur, cous cous, krumpir…) i jednu proteinsku komponentu (najčešće su to grahorice, ali se nađu i jaja, riba, sir i ponekad, doduše rijetko, meso). I to je nekako cjeloviti ručak! Trudim se da mi je svaki dan ručak drugačiji, da se ne prejedam i na taj sam način sigurna da sam unijela sve potrebne hranjive tvari. Simple as that!

Aaalii, naravno da postoje iznimke! Pa takav je i ovaj moj današnji stir fry koji sastoji se samo od povrća i noodlesa/riže što znači da mu fali proteinska komponenta (ako ne računamo ono malo, malo proteina što dobijemo iz kikirikija i kikiriki maslaca). Možete vi vrlo jednostavno dodati neko meso, ribu ili grahoricu, ali ja sam htjela baš samo povrće. Kako se onda riješava problem nedostatka jednog makronutijenta? Mi ne moramo nužno u svakom obroku unijeti sve makro- i/ili mikronutrijente. Neke dane će se dogoditi da ni kroz cijeli dan nećemo unijeti dovoljno nekog makro- i/ili mikronutrijenta. Nema veze. Kvaliteta prehrane se ne promatra na temelju jednog dana nego na temelju kraćeg ili dužeg perioda. Npr. za ručak ću pojesti stir fry s povrćem, ali sam za doručak zato pojela fritaju od dva jaja s gljivama te popila jogurt – doručak koji je jako siromašan ugljikohidratima.
Sve u ravnoteži! Danas ću malo manje, sutra malo više… Prekosutra ću možda pojesti dva čokolatina, ali jučer nisam nijedan. Doručak sam bazirala na žitaricama.. Nema veze, za ručak ću jesti varivo od mahunarki. Kažem ja, simple as that!
Sooo… Da vidimo taj „simple as that“ stir fry!

STIR FRY S KIKIRIKIJEM
Za 2 osobe –
2 manja poriluka
2 srednje mrkve
1 režanj češnjaka
1/2 malene glavice ljubičastog kupusa (200g)
250 g šampinjona
maslinovo ulje (ja sam stavila i kokosovo)
sol
chilli (po izboru)
2 ravne žlice Kotanyi Thailand začina
150 g noodlesa ili basmati riže
40 g neslanog kikirikija
Umak
200 mL tople vode
3 žlice soja sosa
1 žlica rižinog octa (ili drugog octa po želji)
1 ravna čajna žličica maslaca od kikirikija
1 žlica gustina
1 žlica sezama
1 žlica meda
1 režanj češnjaka


- Narežite poriluk na kolutiće, mrkvu na tanke „štapiće“ (bi rekli julienne, možda malo deblji julienne), šampinjone na „listiće“, ljubičasti kupus na trakice te usitnite češnjak. Moj je savjet, barem za prvi puta, da narežete svo povrće prije kuhanja kako vam kasnije ne bi bilo sve navrat, nanos jer sve ide na brzinu.. Poslije, kada uđete u štos, možete sve jedno za drugim.
- Stavite kuhati vodu za noodlese ili stavite kuhati basmati rižu. Vjerujte, više puta mi se dogodilo da je povrće bilo gotovo, a rižu još gledam kako se kuha. =)
- Na srednje jaku vatru stavite wok ili neku malo dublju tavu da se ugrije. Kada se tava ugrije dodajte malo ulja (onako 1-2 đira po tavi). Kada se ono malo zagrije dodajte chillyja po želji i žlicu Kotanyi Indian miksa. I pazite da vam ne počne goriti.
- Dodajte poriluk na kolutiće i češnjak na sitno te mrkvu na trakice. Mješajte par minuta da dobije malo bojice te dodajte narezani kupus i gljive. Dinstajte par 5-6 minuta. Po potrebi možete dodati malo, malo vode ako vidite da „gori“. Povrće mora ostati hrskavo jer će se kasnije još „kuhati“ s umakom.
- Dok se povrće termički obrađuje, pomješajte u zdjelici sve sastojke za umak. Kada se povrće izdinsta prelijte umak preko povrća, dodajte još jednu žlicu Kotanyi Indian miksa, malo posolite (pazite da ne presolite jer u umaku imate soja), promješajte, smanjite vatru i kuhajte, uz mješanje, 10-ak minuta. Primjetit ćete da će vam se umak zgustiti – kada se to dogodi, ručak/večera je gotova.
- Usitnite kikiriki nožem te ga malo „popržite“ na suhoj tavi dok se dobije boju.
- Pomješajte noodlese/rižu s povrćem te i minuticu doradite na laganoj vatri.
- Poslužite posuto kikirikijem i navalite! Pokušajte se boriti malo sa štapićima, fora je! Znam.. Prvi puta neće biti.. Neće ni drugi.. 😉

Naravno, vi možete ubaciti koje god povrće imate doma samo priparite na redosljed dodavanja u wok/tavu. Namirnice koje se inače duže obrađđuju dodajete prve, a one koje se najkraće obrađuju dodajete pred kraj. Nadam se da će vam se svidjeti kao meni!
Hvala ti Matejka što si inspiracija i što uvijek imaš trik u rukavu koji riješi sve moje sitne nedoumice.. ❤
Si juuu!
Iva ❤