orzotto s bundevom.

Kažu da je bundeva kraljica jeseni. Kod mene je!

Bundeva

Znate kako ja volim jesti sezonsku hranu? Namirnice su mi uvijek ukusnije kada su u sezoni, nutritivno su bogatije jer je njihov prirodni period da rastu, a i čini mi se da priroda točno zna što nam je u kojem trenutku potrebno. Ne rastu agrumi bez veze u zimskom periodu. Jel da…?

Pazite li vi na sezonu namirnica? Bi vam možda dobro došlo da se natipka neki cheat sheet za sezonske namirnice pa da lakše pratite što je kada u sezoni? Mislim da bi to mogla biti dobra ideja..

Nego, da se vratim ja na svoj orzotto. Ili po naše ječmenoto. Iskreno, dok sam bila mlađa nisam si bila neki ljubitelj ječma, jednostavno njegova suzava konzistencija koju dobije kod kuhanja nije bila moj prijatelj. Ali onda s vremenom sam „sluzavo“ preimenovala u „kremasto“ pa smo si sada prijatelji.

Orzotto s bundevom

Vjerujem da je u današnjem „modernom“, „brzom“ kuhanju ječam žitarica koja se ne koristi tako često. Možda, ponekad, u nekim varivima/maneštrama. Ne priprema se baš ekspresno brzo (osim ako nemaš ekspres lonac) pa nam je nekako uvijek iza pašte, riže i sličnih žitarica. A šteta jer je baš prava mala riznica hranjivih tvari.

VLAKNA, VLAKNA, VLAKNA…

Ne mogu se dovoljno napričati o vlaknima. Znate da je naše debelo crijevo, gdje živi milijuuuun dobrih bakterija, jedno od najvećih i najjačih imunoloških organa u našem tijelu? Obzirom da je tako, dobre bakterijice u njemu trebaju dobro jesti kako bi funkcionirale (nešto nam sliče, zar ne?). E vlakna, kao jedan od prebiotika, su hrana da naše bakterije. Osim toga, vlakna su „čistači“ našeg probavnog sustava, tako da sakupljaju sve „manje dobre“ tvari, pokupe malo vode za sobom i na taj način formiraju mekanu stolicu.

Puno vlakna = mi siti, dobre bakterije sretne, probavni sustav lagan.

A za to nam treba baaaarem 25 g vlakna na dan. Tu pričam o zdravim osobama; osobe s pojedinim zdravstvenim stanjima svakako bi trebale prije razgovarati sa stručnom osobom jer situacija može biti drugačija.

Ječam je jedna od onih namirnica koje vrište vlaknima! U 100 g ječma naći ćete cca 16g vlakna, što je 67% dnevnih potreba odrasle zdrave osobe. Još ako kuhate integralni ječam kojem nije skinuta ovojnica, vlakna je još više!

Iz navedenog bi se dalo zaključiti da su vlakna najveći adut ječma, ali osim njih imaju zavidnu količinu bjelančevina za jednu žitaricu (10g/100g ječma), te mineralnih tvari poput selena (69% dnevnih potreba/100g ječma), bakra (42% dnevnih potreba/100g ječma) i cinka (28% dnevnih potreba/100g ječma) koji su odlični antioksidansi. Od vitamina, žitarice su općenito bogate vitaminima B skupine, u ovom slučaju vitaminom B3 (29% dnevnih potreba/100g ječma) koji sudjeluje procesima dobivanja energije iz hrane koju pojedemo.

Ječam je skoro zaboravljena žitarica koja je bogata vlaknima, hranom za naše dobre bakterije u debelom crijevu i „čistačima“ našeg probavnog sustava, te selenom, bakrom i cinkom koji su vrhunski antioksidansi.

Ja kada radim orzotto ili rižoto s bundevom napravim istovremeno 3 recepta: juhu od bundeve (koju koristim kao temeljac za podlijevanje orzotta), orzotto i jedno extra fino predjelo koje sam našla kod Ane Marije u njezinoj kuharici „Pantarul doma“. O-du-šev-lje-na!

Ja ću vam natipkati postupak i sastojke za sva tri pa vi ako ćete raditi samo orzotto slobodno preskočite sve ostalo. Nemojte zbrisati jer izgleda dugo! Obećajem da je fino! 😉

Orzotto s bundevom

ORZOTTO S BUNDEVOM I PRŠUTOM (i juha, i hrskava bundeva u pršutu)

                – Količine su dovoljne za dvije osobe –

Sastojci za temeljac/juhu od bundeve

2 srednje glavice luka

2 režnja češnjaka

2 mrkve

1 krumpir

komadić korjena celera po želji

1 L vode

maslinovo ulje

sol i papar

1 ravna žličica kurkume

  1. Luk i češnjak narežite na sitnije komadiće te ih ubacite u lonac na malo maslinovog ulja i soli. Dinstajte na srednjoj vatri dok luk ne postane staklasti, cca 5 min. Kada se zacakli dodajte kurkumu.
  2. U međuvremenu narežite mrkvu, krumpir i celer na kockice veličine 1x1cm. Ubacite povrće u lonac i dobro pržite na malo jačoj vatri uz mješanje nekih 10-ak minuta da povrće malo „izgori“ i tako pusti svoj gušt.
  3. Dodajte vodu, malo posolite i popaprite te pustite da se krčka na laganoj vatri 20-ak minuta odnosno dok povrće skroz ne omekša. I eto temeljca! Njega koristim za podlijevanje orzotta
  4. Kada je orzotto kuhan i ne treba vam više temeljca, dodate mu bundevu koja je ostala, ubacite u blender, po potrebi dodate još tekućine (ali nemojte pretjerati) i izblendate dok ne dobijete glatku juhu.
  5. Vratite ju na vatru da još jednom prokuha, dodate soli i papra po želji, po mogućnosti i malo muškatnog oraščića i to je to.
Sastojci za orzotto

1 srednja muškatna/butternut tikva (ako ćete raditi samo orzotto uzmite 400 g očišćene bundeve (cca pola bundeve))

160 g ječma

600 mL temeljca

80 g pršuta

2 srednje glavice luka

2 režnja češnjaka

1 dcL bijelog vina

10-ak listića kadulje

5-6 grančica timijana

malo muškatnog oraščića

sol i papar

maslinovo ulje

  1. Nakon što ste stavili kuhati temeljac, upalite pećnicu i zagrijte ju na 180°C.
  2. Ogulite bundevu, narežite ju na manje kockice 2x1cm, posolite i popaprite, dodajte 5-6 listića kadulje i grančice timijana te sve povežite maslinovim uljem.
  3. Bundevu raširite po plehu te pecite u zagrijanoj pećnici cca 30 minuta. Vrijeme pečenja ovisit će o veličini kockica bundeve. Nakon 20 minuta izvadite pleh i probajte s vilicom bundevu, ako ne pruža otpor, bundeva je pečena. U suprotnom vratite ju još kratko u pećnicu.
  4. U međuvremenu, ječam dobro isperite pod mlazom hladne vode kako bi spriječili naknadno stvaranje viška sluzi. Možete ga i namakati preko noći te tako smanjiti vrijeme kuhanja.
  5. Stavite zagrijati temeljac kako bi bio topao kada njime budete podlijevali ječam ili ako ste kuhali juhu taj je korak riješen.
  6. Narežite luk i češnjak na sitnije te ih popržite na srednjoj vatri na malo maslinovog ulja u dubokoj tavi. Dodajte prstohvat soli da luk lakše pusti vodu i omekša.
  7. Kada luk i češnjak omekšaju i dobiju smeđu boju, dodajte ječam te ga „pržite“ na srednjoj vatri par minuta dok ne postane staklast (biti će manje „staklast“ od riže, da vas ne iznenadi). Kada se zacakli dodajte bijelo vino i mješajte dok vino ne ispari.
  8. Dalje postepeno podlijevajte toplim temeljcem. Kad se upije sav temeljac koji ste dodali, dodajte još malo i tako dok ječam nije kuhan što može trajati i 40-ak minuta, ovisnosti o ječmu. Ako pri ruci nemate temeljac, možete u pola litre vrele vode (po potrebi i više) dodati jednu kocku za juhu.
  9. Kada je bundeva pečena, odvojite 5-6 žlica i izblendajte ju s 1 dcL temeljca. Nakon pola sata kuhanja ječma, dodajte izblendanu bundevu i 2-3 listića kadulje te nastavite kuhati i podlijevati temeljcem po potrebi.
  10. Pršut narežite na sitnije komade te ga popržite na maloj suhoj tavi dok ne postane hrskav.
  11. Pred kraj kuhanja popaprite i dosolite po potrebi (pazite da ne pretjerate obzirom da ćete na kraju dodati pršut) te naribajte malo muškatnog oraščića i dodajte par komadića bundeve koje niste izblendali. Pustite 10-ak minuta da odstoji i okusi se prožmu. Poslužite s „prženim“ pršutom.

Ječam se neće skuhati kao riža, ostat će malo tvrđi. Da se ne iznenadite…

Orzotto s bundevom

Sastojci za kockice bundeve s pršutom

Ovaj sam recept maznula od Ane Marije, iz njezine „Pantarul doma“ kuharice. Ništa jednostavnije, ništa finije!

15-20 kockica pečene bundeve

4-5 tanko narežanih fetica pršuta

  1. Kada bundevu izvadite iz pećnice, pustite ju da se malo ohladi.
  2. Svaku kockicu omotajte s malo pršuta, vratite na isti papir na kojem ste pekli bundevu i stavite u zagrijanu pećnicu na 180°C 5-10 minuta, dok pršut ne zahrskavi.

Pantarul doma

I onda fešta od bundeve!! Woop woop!

Siii juu!

Iva ❤

Orzotto s bundevom

Izvor informacija

  1. USDA Food Composition Databases
  2. Ana-Marija Bujić: Pantarul doma

*Recept je nastao u suradnji s Delimanom.