Kako je krenula priča s ovim jelom?
Kada sam bila manja jela sam paštu (no, tjesteninu..) sa šalšom (umakom od rajčice…). I onda kada je krenula moja profesionalna deformacija, skužila sam da u tom jelu nema skoro ništa bjelančevina pa sam odlučila ubaciti tunu, što je bio odličan izbor. Nadalje.. Jedan dan dok sam kuhala to jelo, skužila sam da mi je u frižideru ostalo malo leće i nešto malo špinata od prijašnjih jela, pa si mislim „ubacit ću ja i to pa kud puklo da puklo“.
I tako se jedna obična pašta sa šalšom pretvorila u cjeloviti ručak sa žitaricama (pašta), povrćem (šalša i špinat) i bjelančevinama (leća i tuna; ova zadnja može, a i ne mora). Nije loše…?
Nekako bi nam za ručak barem pola tanjura trebalo pokrivati povrće, u kojem god obliku (sirovo, pečeno, pirjano, kuhano, pasirano) pa si uvijek razmišljam na koji način dodati još povrća u neko jelo. Često, kada radim umake, znam dodati mrkve; kada radim polpetice od mesa (istina, rijetko), uvijek dodam mrkve, tikvice i slično; u običnu fritaju često dodajem povrće. Dodavanje povrća u jelo vrlo je jednostavan način kako dobiti na količini hrane (i hranjivim tvarima!), a opet ne unijeti veliku količinu kalorija.
Nadovezujući se na to.. Ne znam ako ste primijetili, ali rijetko jedem meso. Nisam vegetarijanka, ali nekako uvijek radije odaberem da skuham nešto drugo umjesto mesa. Onako, vegetarijanka s povremenim izletima u meso. Obzirom da u ručku često nemam meso, potrebno ga je zamijeniti s drugim namirnicama koje su bogate bjelančevinama kako bi moj ručak bio potpun. Najčešće su to grahorice (leća, slanutak, grah, grašak, bob…), riba, jaja ili neki mliječni proizvod.
U ovom sam se receptu odlučila za leću (i tunu po želji). Tako da ovaj ručak/večera mogu biti i vegetarijanski i veganski.
Zašto baš leću?
Leća je grahorica s najvećim udjelom bjelančevina na 100g, čak 27g. Nadalje, tu su slanutak, grah pa ostale mahunarke. U jelo se mogu ubaciti na razne načine: u obliku polpeta, variva, gustih juha, hladnu u salatu, toplu kao u ovom jelu – samo se treba malo poigrati. Jeste znali da u ovu skupinu spada i kikiriki?
Let’s dig in!
TJESTENINA SA ŠALŠOM, LEĆOM I ŠPINATOM
(za 2 osobe)
1 veća glava luka
2 srednja režnja češnjaka
1 konzerva (400 g) rajčice (pelati)
1 konzerva (240 g) leće
250 g očišćenog špinata
10-ak listića bosiljka
1 ravna žličica slatke paprike u prahu
1/2 žličice šećera
sol i papar
maslinovo ulje
150 g tjestenine po izboru
- Sitno narežite luk i češnjak te ih popržite na srednjoj vatri na malo maslinova ulja. Možete dodati prstohvat soli da luk lakše pusti vodu i omekša.
- Kada luk i češnjak omekšaju i dobiju smeđu boju, dodajte konzervu rajčice, šećer, slatku papriku i žličicu soli. Kuhajte nepokriveno otprilike 20 minuta, dok tekućina ne ispari i umak se malo ne zgusne.
- U međuvremenu operite leću iz konzerve pod mlazom vode, narežite špinat na manje komade i bosiljak na trakice.
- Skuhajte tjestenina po izboru po naputku proizvođača.
- Kada se umak zgusnuo, dodajte leću i špinat te kuhajte još 10-ak minuta dok špinat ne povene. Po potrebi dodajte soli i papra.
- Na kraju tavu maknite s vatre, ubacite nasjeckani bosiljak, promiješajte i polijte s malo maslinovog ulja. Pomješajte s tjesteninom.
Ništa vam drugo ne preostaje nego natočiti si čašu vina i uživati u ručku. =)
Siii juu!
Iva ❤
Recept je nastao u suradnji s Delimanom.