Razmišljate li ikada o svojim obrocima tokom tjedna? Planirate li svoje obroke? Barem onako okvirno…?
Već neko vrijeme (možda i malo duže od toga) razmišljam o održivom načinu života. Što to znači? Tokom svog dana razmišljam malo više o resursima koje koristim, pogotovo o namiricama, njihovom maksimalnom iskorišavanju na način da ne stvaram puno otpada, a pogotovo da hranu ne bacam. Osim toga, trudim se koristiti platnene vrećice, staklene posude, ne koristiti plastični pribor i slamkice. Ovako izgleda kao sitnica, ali ja sam uvjerena da ipak učinim neku malenu razliku.
Uzimajući sve navedeno u obzir skompala sam se s OPG Grbac koji u Puli svaki dan priprema malene ili velike košarice pune raznovrsnog sezonskog i lokalnog povrća, a povrće i voće možete i zasebno kupiti. Ja volim uzeti malenu košaricu (što je za mene sasvim dovoljno), baciti oko što je unutra i isplanirati si obroke za sljedećih par dana na osnovu onoga što nađem u košarici. Na taj način razmišljam o svojoj prehrani, ne kupujem nepotrebno hranu, ne bacam nepotrebno hranu, a i uštedim koju kunicu na osnovu svega toga.
Obratite pozornost malo o svojim tjednim/mjesečnim navikama, možda otkijete nešto novo. 😉
Razmislite o svojoj prehrani, ne kupujte nepotrebno hranu, i u potpunosti ju iskoristite.
Ovog puta sam u maloj košarici našla svaaaašta: luk, poriluk, krumpir, mrkvu, ciklu, korjen, list i stapku celera, peršin, zelenu zalatu, crveni radić, blitvu, karfiol, brokulu, kelj i glavicu kupusa. Ima da kombiniram do prekosutra!
I sada uzmem komad papira i krećem s planiranjem.. Prvo počnem s onim što je najosjetljivije na kvarenje, a zadnje iskoristim ono što može najduže stajati.
Uglavnom s korjenom celera i njegovim lišćem, mrkvom i peršinom skuham povrtnu juhu iliti temeljac za neki drugi ručak taj tjedan. Jednostavno narežem korjen celera na kockice, mrkvu na malo veće komade i dobro popržim na malo ulja da puste svoje arome, dodam soli, papra i drugih začina po želji. Kada povrće dobije bojicu dodam lišće peršina i celera, još malo popržim pa dodam vode i pustim da kuha sat vremena. Ako imate ekspress lonac i manje (ja si ga još nisam nabavila, majko 😉 ).
Sljedeće što napravim je da operem, posušim i pripremim sve lisnato: zelenu salatu, crveni radić i blitvu tako da imam spremno za jelo, a i da sačuvam svježinu. Majka mi je otkrila odlične Ikeine vrećice u koje spremim čiste i suhe listove. Kada ih ispraznim, većice operem, posušim i spremim za sljedeću upotrebu.
Već kada sam oprala i pripremila te velike listove blitve možda bi bilo pametno da s njima nešto i skuham?
Pripremila sam quiche s prhkom korom od integralnog pirovog brašna i punjenjem od blitve i poriluka. Ideju sam vidjela kod Matejke na blogu i odmah sam znala da će to biti moj prvi #OPGGrbac recept!
Nemojte se prepasti duge pripreme. U biti je samo proces detaljno opisan. Možda traje malo duže, ali je baš easy going..
QUICHE S BLITVOM I PORILUKOM
-količine su dovoljne za kalup ø26cm-
KORA
140 g integralnog pirovog brašna
80 g oštrog bijelog brašna (iako ga ja znam raditi s glatkim)
5g (1 ravna žličica) soli
125 g maslaca
1 jaje
PUNJENJE
500 g neočišćene (300g očišćene) blitve (može i špinata)
3 srednja poriluka
1 režanj češnjaka
80 g pršuta
3 jaja
180 g (1 čašica) kiselog vrhnja
50 mL mlijeka
1 žličica suhog kopra
sol i papar
maslinovo ulje
1. Prvo umjesite prhko tijesto obzirom da je dobro da barem malo odstoji u hladnjaku – trebalo bi tijesto biti hladno kada ide u pećnicu. Možete ga napraviti rukama ili u multipraktiku, što je puno jednostvanije i brže.
Ako radite ručno – u zdjeli pomješajte integralno pirovo brašno, oštro brašno i sol te im dodajte hladni maslac izrezan na manje komadiće. Prstima mrvite maslac skupa s brašnom dok ne dobijete mrvičastu smjesu i dok više nemate vidljvih komadića maslaca (trebat će vam par minuta). U mrvičastu smjesu dodajte jaje, malo pomješajte vilicom te nastavite mjesiti rukama dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Možete prebaciti i na pobrašnjenu radnu površinu, možda će vam biti lakše mjesiti.Nemojte ga previše mjesiti da vam ne postane žilav i da se pod toplinom ruku previše ne ugrije. Zato je bolji multipraktik.. 😉
Ako radite u multipraktiku – u multipraktik stavite integralno pirovo brašno, oštro brašno i sol te im dodajte hladni maslac izrezan na manje komadiće, upalite multipraktik dok ne dobijete mrvičastu smjesu. Zatim dodajte jaje, upalite opet multipraktik dok je dobijete jednu “kuglu” tijesta. To sve traje možda 3 minute.
Smjesa će vam biti malo mekanija jer će se kasnije u frižideru stisnuti.
2. Pobrašnite malo radnu površinu te tijesto uz pomoć valjka razvaljajte na veličinu pleha za tart (ø26cm). Dodajte slobodno malo brašna dok ga valjate da vam se ne zalijepi za radnu površinu. Nema veze ako vam malo popuca, prhko tjesto se lako „pokrpa“. Zarolajte tijesto na valjak te ga prebacite u kalup prethodno namazanim s uljem ili maslacem, dobro ga utisnite prstima, odrežite višak, s tim viškom pokrpajte tamo gdje vam fali, probockajte ga malo vilicom da se ne napuše na vrijeme pečenja te vratite u fridž dok pripremite ostatak. Tijesto možete pripremiti i dan prije tako da vam bude odmah spremno za upotrebu. Ako ga spremite dan prije, prekrijte ga s nečim da vam se ne posuši.
3. Zagrijte pećnicu na 180°C.
4. Operite listove blitve, posušite i narežite na manje trakice. Narežite poriluk na kolutiće, češnjak na sitnije i pršut na kockice.
5. Na srednjoj vatri u malo većem loncu ili woku na malo maslinova ulja popržite poriluk i češnjak s prstohvatom soli dok malo ne povenu (sol će pomoći da izvuče vodu iz lukovica). Kada povenu dodajte pršut narezan na kockice te nakon par minuta dodajte blitvu narezanu na trakice samo da malo povene. Pustite sa strane da se ohladi.
6. U međuvremenu, u zdjeli umutite 3 jaja, dodajte im kiselo vrhnje i mlijeko, malo jači prstohvat soli, papar i kopar te na kraju umješajte mješavinu blitve, poriluka i pršuta koja se malo ohladila.
7. Kad vam se pećnica ugrijala stavite tijesto direktno iz frižidera 10-ak minuta (možda pinkicu više) da se peče. Stavim ga samostalno peći kako mi se kasnije ne bi razgnjeckao (jer ovdje gnjeckavo nije dobro).
8. Izvadite tijesto iz pećnice i pustite par minuta da se prohladi, ulijte punjenje i vratite u pećnicu na 30 minuta.
9. Prije rezanja pustite da se quiche malo ispuše jer ćete ga lakše rezati, a i neće vam se raspadati.
Quiche inače možete puniti sa svime i svačime: za zimu s kupusnjačama, na proljeće sa šparugama, na ljeto s tikvicama i pomidorima, a na jesen s gljivama. Quiche je jelo za cijelu godinu! I super je što se može jesti toplo, ali i hladno kao marenda za ponijeti koju kombinirate sa šalicom jogurta.
Zašto je ovo jelo hranjivo? U prhkoj kori ima većinom integralnog brašna koje je bogato vlaknima, punjenje je bogato lisnatim povrćem te imamo i dio mliječnog obroka. Možete napraviti i bez pršuta pa dobijete vegetarijansko jelo! I obećajem da je blitva ovdje itekako jestiva jer.. I moja sestra je pojela, a ona i blitva su s dva različita planeta.
Siii juuu!
Iva ❤