muffini s bundevom i zimskim začinima.

Pikiram neki kolač s bundevom već neko vrijeme. Prvenstveno sam htjela napraviti „pumpkin bread“, ali nemam još muffina na blogu (znam! shame on me..) pa sam se odlučila za muffine.

Muffini s bundevom

Iskreno? Uspjeli su mi tek iz 3. pokušaja, nikako da ubodem prave omjere (ni slatkoću, ni sočnost – onaj „moist“), ali vrijedili su svakog pokušaja! Onda sam se odlučila pozabaviti sa začinima jer su oni ti koji nam daju onaj cosy osjećaj tokom hladnih vremena kada cijela kuća zamiriši po njima. Ispečem si muffine, pripremim si šalicu toplog čaja i zavučem se po dekicu. Razmišljala sam da napravim neki miks začina pa da njega koristim za sve. Sva sreća naletila sam na Matejin post o takvom jednom miksu pa mi je onda bila nit vodilja. Hvala ti Mateja!

Moje mišljenje o začinima?

Cejlonski cimet mi je baza, njega stavim najviše jer, iako je začin koji ima dosta jaku aromu, nekako na kraju ne prevladava nego ostavlja onaj ugodni aftertaste. Cimet je odličan za konzumaciju kod osoba koji imaju povišene razine šećera u krvi jer pomaže u njegovoj regulaciji. Nadalje, stavila sam jednu žličicu đumbira u prahu. Bilo me strah na prvu staviti više, da mi ne prevlada taj pikantni okus, ali na kraju je ispalo da se ni s njim ne treba štedjeti. Dodala sam moj omiljeni, kardamom! Ajme ovaj začin, pogotovo u kombinaciji s nečim čokoladnim. Naribala sam muškatnog oraščića i na kraju dodala malo kličića. S klinčićem treba stvarno biti oprezan jer je baš jaki jaki začin. Nadvladao mi je i cimet što me jako iznenadilo. Zvjezdastog anisa nisam imala doma pa sam radila bez njega, ali sljedeći puta ga dodam u miks. E e i pimet sam si kupila! Biti će ovo zabavno sljedeći puta!

Pored cijele ove priče o začinima, bundeva mi je skroz pala u drugi plan. Ja ju za kolače volim ispeći u pećnici jer se nekako okusi koncentriraju i ostanu u njoj, a ne posuši mi se tako da mi ostane dovoljno tekućine. Uzmem jednu srednju bundevu, izrežem na pola, izdubim sjemenke i stavim peći u komadu s razrezanim dijelom prema dole i to je cijela filozofija.

Kako to detaljnije ide?

PIRE OD BUNDEVE

1 srednja muškatna/butternut bundeve (cca 1,5 kg)

  1. Zagrijte pećnicu na 180°C.
  2. Razrežite bundevu po duljini na pola i pomoću žlice izribajte koštice iz bundeve (vjerujte mi, lakše je nego s nožem).
  3. Na veći pleh stavite papir za pečenje, bundevu stavite na papir s razreranim dijelom prema dole i stavite u pećnicu na cca 30 min. Nakon 30 min vilicom probodite bundevu. Ako vilica slobodno prolazi, bundeva je pečena i možete ju izvaditi iz pećnice; ako pruža otpor, pustite ju još malo.
  4. Možete staviti peći samo polovicu bundeve (biti će vam sasvim dovoljno za muffine), a drugu polovicu iskoristite za nešto drugo, npr. neku krem juhu?
  5. Kada je bundeva pečena, sa žlicom izvucite „mesnati dio“ te ga, uz pomoć štapnog miksera, pretvorite u pire.
  6. Pire možete pripremiti i dan ranije, pa ga spremiti u teglicu i u frižider te tako može stajati par dana. Izvadite ga iz frižidera prije nego krenete s pripremom muffina da se malo temperira.

Muffini s bundevomMuffini s bundevom

S čime sam začinila cijelu priču?

MJEŠAVINA  ZAČINA

2 žličice cejlonskog cimeta

2 žličice đumbira

1 žličica kardamoma

1 žličica muškatnog oraščića

¼ žličice klinčića

  1. Pomješajte sve začine u zdjelici te ih spremite u hermetički zatvorenu teglicu.
  2. Mješavinu začina možete raditi i od cijelih začina koje ćete samljeti u mlincu za kavu. Cijeli začini koji su tek sameljeni uglavnom su puno aromatičniji.

I napokon nakon svih priprema, peku se muffini!

Muffini s bundevomMuffini s bundevom

MUFFINI S BUNDEVOM I ZIMSKIM ZAČINIMA

(1 šalica = 250 mL)

100 g (malo više od 3/4 šalice) zobenih pahuljica ili (2/3 šalice) zobenog brašna

100 g (2/3 šalice) heljdinog brašna

1 žlica praška za pecivo

2 ravne žličice mješavine začina

prstohvat soli

2 jaja

85 g kokosovog ulja

50 g (1/3 šalice) kokosovog šećera

30 g (2 žlice) melase

250 g (1 šalica) pirea od bundeve

50 g tamne čokolade (70% kakao dijelova)

50 g oraha

  1. Zagrijte pećnicu na 180°C.
  2. U multipraktiku ili mlincu sameljite zobene pahuljice do brašna (ukoliko imate brašno, naravno preskačete ovaj korak). Zobenom brašnu dodajte heljdino brašno, mješavinu začina, prašak za pecivo i sol.
  3. Jaja razradite mikserom pa im dodajte kokosov šećer i melasu (cijelu količinu možete zamjeniti sa smeđim šećerom, ali ja volim kokosov šećer jer je onako karamelast, a melasa mi je aromatična) te miksajte par minuta dok ne dobite pjenastu konzistenciju.
  4. Kokosovo ulje otopite na laganoj vatri, te ohlađeno dodajte jajima i šećeru. Na kraju mikserom na najmanjoj brzini umješajte pire od bundeve.
  5. Lagano, lagano ručno umjesite suhe sastojke mokrima te na kraju dodajte tamnu čokoladu i orahe nasjeckane na sitnije komadiće.
  6. U pleh za muffine stavite košarice za muffine te svaku napunite sa smjesom skoooro do vrha (nemojte pretjerati jer će narasti kako se peku). Meni je od ove količine ispalo 12 muffina. Pecite 20-ak minuta. Pećnicu nemojte otvarati prvih 15-ak minuta da vam se muffini ne „ispuhnu“ i „padnu“, ali pred kraj pečenja provjerite čačkalicom da li je pečeno. Ako vam na čačkalici ne ostane ništa, vadite iz pećnice; ako vam na čačkalici ostane smjese, pustite još minuticu. Pazite da ih ne prepečete jer se tako posuše pa neće biti onako sočni kakvi bi trebali biti. Tu ipak trebate poznavati svoju pećnicu.. =)

Muffini s bundevom

Za one kojima je to potrebno, muffini su bez glutena, samo pripazite da je isto navedeno na zobenim pahuljicama. One prirodno ne sadrže gluten, ali tokom proizvodnje i pakiranja može doći do kontaminacije na proizvodnoj traci.

Kako stojimo s hranjivom vrijednosti?

Pa recimo da vam se jedan muffin može omaknuti i za zajutrak sa šalicom kave i malo voća.

Pojedete jedan muffin unijet ćete 220 kcal, ali će unijeti i 13% dnevnih potreba za vlaknima i 10% dnevnih potreba za bjelančevinama. Veliki postotak zasićenih masnih kiselina dolazi od kokosovog ulja, ali su to kratkolančane masne kiseline koje su hrana za naše dobre bakterije u probavnom sustavu tako da.. Muffini sadrže i lijepu količinu nezasićenih masnih kiselina, pogotovo omega-3 koje nam dolaze iz oraha, a one su super za funkciju našeg mozga. Kolesterol dolazi od jaja, ali nije to ništa zabrinjavajuće!

Dakle, umjereno! Jedan muffin, skuhajte si šalicu toplog čaja ili kave (ili se naštekate da vam netko skuha), narežite malo sezonskog voća i podjelite ih s tom divnom osobom.

Javite kako vam miriše kuća!

Muffini s bundevom

Siii juuuu!

Iva

Izvor informacija:

  1. USDA Food Composition Databases